fbpx

Metal Masa Sandalyeden Pas Çıkarmanın 6 Yolu

Metal Masa Sandalyeden Pas Çıkarmanın 6 Yolu

Ferforje veya diğer metal mobilyalarla döşenmiş bahçe, veranda veya arka bahçe mobilyaları , mülkün genel değerini ve çekiciliğini artıran uzun vadeli bir yatırımdır. Bu nedenle, dış mekan mobilyalarını paslanma hasarlarından, özellikle muson ve kış mevsiminde korumak son derece önemlidir, çünkü paslanma oranı çoğunlukla havadaki aşırı nemden kaynaklanmaktadır. Sürekli çabalara rağmen, çoğu ev ya da cafe sahibi kaçınılmaz bir fenomen olduğu için metalin paslanma ve korozyona uğramasını önleme konusunda başarısız olmaktadır. İşte metal masa sandalyeden pas çıkarmanın 6 yolu.

Metal Masa Sandalyeden Pas Çıkarmanın 6 Yolu

Metal bir nesne pas tutmaya başladığında, bazı etkili önlemler almak zorunda kalırsınız. Metal mobilyalardan paslanma, düşündüğünüz kadar zor değildir. Pahalı profesyonel yardım almak yerine, metal eşyalardan veya metal yüzeylerden pas çıkarmak için bazı ev eşyalarını kullanabilirsiniz.

Paslanmayı metal sandalyelerden, masalardan, dış mekan şemsiyesinden, pencere çerçevelerinden ve metal aletlerden çıkarmak için birkaç ipucu. Elbette ki paslanan masa ayakları nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız bununda çözümü var. Metal yüzeyin cinsi ve ürün üzerinde oluşan pas miktarı, hangi yöntemin ve araçların en iyi sonucu alacağına karar verir. Paslanmayı gidermek için kullanacağınız kazıyıcı da çok önemlidir. Bazı durumlarda, bulaşık yıkayıcı veya diş fırçası kullanmak daha iyi olurken, ciddi paslanma sorunları için metal kıllı büyük bir fırçaya ihtiyacınız vardır.

Pastan metalden arındırmanın yanı sıra, bu yöntemler krom, çelik ve dövme demirden yapılmış mobilyalarla da kullanılabilir.

Paslanan Masa Ayakları Nasıl Temizlenir

Paslanan masa ayaklarını temizlemek için öncelikle pastan kurtulmanın en basit yolu, erken lekeleri ve aşınma belirtilerini bir tehdit olmadan önce silmektir. Tek ihtiyacınız olan bir temizlik maddesi ve bir bezdir. Doğrudan paslanmış yüzeye püskürtün veya ajanı yavaşça uygulamak için bir bez kullanın. Şimdi tüm yüzeyi iyice temizleyin.

Pas lekeleri kahverengimsi kırmızıya dönüşmeye başlayacak ve sürekli sürtünme ile yavaşça çıkacaktır. Tüm su parçacıklarını temizlemek için tüm ıslak alanları kuru ve temiz bir bezle silmeniz gerekir. Metal mobilyalarınızı pas tutmamaya karşı önleyici bir önlemdir.

Metal Masa Sandalyeden Pas Çıkarmanın 6 Yolu
Metal Masa Sandalyeden Pas Çıkarmanın 6 Yolu

Pası Temizlemek için Kabartma Tozu Kullanın

Neredeyse her evde bulunan popüler bir kimyasal bileşik olan kabartma tozu metalden pas çıkarmada etkilidir. Sadece ıslak kabartma tozu ve su karışımı ince bir tabaka uygulayın ve daha sonra ovalayın.

Kabartma tozu su veya hidrojen peroksit ile karıştırılır (sert pas için) ve kalın bir hamur hazırlayın. Paslı metal yüzeye bir temizlik bezi veya ped kullanarak bu asit bazlı çözeltiyi nazikçe uygulayın ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin.

Şimdi, paslanacak parçacıklar giderilinceye kadar alanı bir miktar aşındırıcı ile temizleyin. Temizlenecek pas miktarına bağlı olarak eylemleri iki kez veya üç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Bu basit teknik, herhangi bir metal yüzeyden, teras mobilyalarından ve bahçe aletlerinden pas temizliğinde çok etkilidir.

Pası Çıkarmak için Beyaz Sirkeyi Kullanın

Sirkenin asidik ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle doğal temizlik maddesi ve ev ilaçları olarak bilinir. Asit yoğunluğunu arttırmak için bir tutam tuz ekleyerek daha güçlü bir pas temizleme çözeltisinin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Sadece metal değil, evinizdeki hemen her şeyi sirke ile temizleyebilirsiniz.

Metal bahçe mobilyaları, cafe masa sandalyesi ya da cafe masa ayakları paslanırken, her bir metal mobilyayı sirke ile çalkalamanız ve yaklaşık 10 dakika beklemeniz gerekir. Daha sonra bir yıkayıcı ve bez kullanarak çözülmüş pas boyunca silin.

Bu basit yöntemle, dış mekân mobilyalarından ve makas, pense, çivi, somun ve civata gibi metal araçlardan pası kolayca çıkarabilirsiniz.

Masa Sandalye ya da Masa Ayaklarından Pası Çıkarmak için Coca-Cola Kullanın

Evet, doğru okudunuz. En sevdiğiniz soğuk içecek inatçı pas lekelerini metal cafe mobilyalardan çıkarmak için kullanılabilir. Coca-Cola’nın karbonatlı özellikleri metal oksiti çözmeyi mükemmelleştirir. Bu, metal cafe mobilyanızda ki inatçı pas lekelerini ortadan kaldırmanın iyi bir pas sökücü çözümü olmasını sağlar.

Sadece paslı yüzeye Coca-Cola dökün ve sonra yumuşak bir bez veya sünger ile temizleyin. Giysilerinizi lekelememek ve pasları çözmek için görevden sonra ellerinizi iyice temizlediğinizden emin olun.

Masa Sandalyeden Pası Çıkarmak için Patates kullanın

Patates, pasları çözebilen oksalik asit içerir. Kirli kahverengimsi lekeleri metalden temizlemek için kullanılabilir. Bir patatesin yarısını kesmeniz ve yüzeye biraz tuz veya bulaşık sabunu eklemeniz ve pası zayıflatan kimyasal bir reaksiyon başlatmak için paslı yüzeye sürmeniz gerekir. Daha sonra bir bezle temizleyebilirsiniz.

Üzerinde biraz pas olan bir makas veya pense çifti varsa, bu yöntem çok faydalıdır.

İnatçı Pasları Mobilyadan Çıkarmak için Tuz ve Limon kullanın

Metal yüzeylerdeki pastan kurtulmanın bir başka ev yapımı yöntemi ise bol miktarda tuzla karıştırılmış limon kullanmaktır. Tuz, aşındırıcı olarak işlev görür, limondaki sitrik asit ise inatçı pas lekelerinin bile alınmasına yardımcı olan kimyasal bir reaksiyon oluşturur.

Bu yöntemde, bir limonu ve biraz tuzla sıkıştırabilir ve karışımı lekeli alanlara uygulayabilir veya ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Son olarak, birkaç saat sonra, temizlenmiş yüzeyi ortaya çıkarmak için ovarak temizleyebilirsiniz.

Bu yöntem ayrıca pas lekelerini giysilerden çıkarmak için de kullanılabilir.

Paslı Alanı Temizlemek için Alüminyum Folyo Kullanın

Herkes alüminyum folyo kullanır, ancak yalnızca birkaç ev sahibi pas ve demir / paslanmaz çelikten paslanmanın temizlenmesinde kullanılabileceğini bilir. Alüminyum pasla reaksiyona girer ve bu sayede kolayca temizlenebilen bir malzeme oluşturur.

Tuz ve su ya da soğuk içecek karışımı oluşturmanız gerekir. Şimdi, alüminyum folyo topunu çözeltiye batırın ve paslı yüzeye uygulayın. Bu, daha sonra bir bez kullanarak temizleyebileceğiniz pas kalıntısını gevşetmenize yardımcı olur. Parlak görünümü yeniden kazanmak için işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekir.

Yumuşak formu ve aluminyum bileşimi pastan kromdan arındırılması için mükemmeldir.

Bunlar metal mobilyalardaki paslanmayı gidermek için etkili ve kullanımı kolay yöntemlerdir. Bununla birlikte, bu uçlar aynı zamanda bahçe aletleri veya suyla doğrudan temas eden diğer metal yüzeylerden pas temizlemek için de kullanılabilir. Evde bu basit malzemelere sahipseniz, metal bir yüzeyde tekrar paslanma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Mobilyaların Paslanmasını Nasıl Önleriz?

Zamanla pas, otomatik olarak oluşmaya başlar ve dış mekan masa sandalye ve masa ayaklarını ya da bahçe mobilyalarının görünümünü bozar. Bununla birlikte, pas oluşum hızını azaltmak için alabileceğiniz bazı önleyici tedbirler vardır.

  • Düzenli bakım, metal mobilyaları paslanma tehlikesinden uzak tutar. Mobilyanın her bölümünü, özellikle nemli havalarda düzenli olarak temiz ve kuru bir bezle silin.
  • Yağmur ve direk güneş ışığından koruyunuz. Kaplamaları kullanın.
  • Paslanmaya karşı koruma için ince bir macun mumu, boya, gres yağı veya su tutmaz.

Sizlerinde “paslanan masa ayakları nasıl temizlenir” ya da “cafe masa sandalyesinden pas nasıl temizlenir” gibi konularda çözüm yolunuz varsa bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz. SandMasa cafe masa sandalye olarak ürünlerimize garanti veriyoruz.

Open chat
1
Merhaba SandMasa!
Ürünleriniz hakkında bilgi almak istiyorum.
preloader